Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gminy mogą składać wnioski o dofinansowanie

31 stycznia 2023 | Administracja i samorząd | Michał Kołtuniak

W Polsce jest nieco ponad milion dzieci w wieku do lat trzech. Z tego na opiekę w żłobkach lub klubach dziecięcych może liczyć ok. 200 tys. Dotacje mają pomóc w utworzeniu dodatkowych miejsc w takich placówkach.

Posyłanie maluchów do żłobków, klubików lub pozostawianie ich pod okiem dziennych opiekunów nie jest obowiązkowe. To zawsze decyzja rodziców i to oni powinni ją podjąć. Jeżeli matka lub ojciec decydują się na pozostanie w domu, w miejsce powrotu na rynek pracy, i jest to ich świadoma i dobrowolna decyzja, wszystko jest w porządku. Inaczej wolno to ocenić, jeżeli opiekunowie chcieliby podjąć pracę, ale w okolicy brakuje placówek, które zapewniłyby opiekę nad dzieckiem.

Kolejna już edycja programu „Maluch+” (Maluch+ 2022– –2029) ma przyczynić się do zwiększenia liczby takich miejsc. Program łączy środki z funduszy europejskich (Europejski Fundusz Społeczny – w ramach programu „Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021–2027”) oraz z Krajowego Planu Odbudowy. Gminy będą mogły je przeznaczyć na tworzenie nowych miejsc w żłobkach (klubach) w tym budowę (adaptację, remont) zupełnie nowych obiektów przeznaczonych na takie cele oraz na utrzymanie (funkcjonowanie) takich nowoutworzonych miejsc. Każda gmina w Polsce ma przypisaną dla siebie pulę środków, która wynika z opracowanego algorytmu.

Dzieci i dochody

Bierze on pod uwagę udział liczby dzieci do lat trzech nieobjętych opieką w danej gminie w ogólnej liczbie dzieci nieobjętych opieką w kraju oraz dochód na mieszkańca na danym obszarze....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12484

Wydanie: 12484

Spis treści
Zamów abonament