Gminy mogą składać wnioski o dofinansowanie
W Polsce jest nieco ponad milion dzieci w wieku do lat trzech. Z tego na opiekę w żłobkach lub klubach dziecięcych może liczyć ok. 200 tys. Dotacje mają pomóc w utworzeniu dodatkowych miejsc w takich placówkach.
Posyłanie maluchów do żłobków, klubików lub pozostawianie ich pod okiem dziennych opiekunów nie jest obowiązkowe. To zawsze decyzja rodziców i to oni powinni ją podjąć. Jeżeli matka lub ojciec decydują się na pozostanie w domu, w miejsce powrotu na rynek pracy, i jest to ich świadoma i dobrowolna decyzja, wszystko jest w porządku. Inaczej wolno to ocenić, jeżeli opiekunowie chcieliby podjąć pracę, ale w okolicy brakuje placówek, które zapewniłyby opiekę nad dzieckiem.
Kolejna już edycja programu „Maluch+” (Maluch+ 2022– –2029) ma przyczynić się do zwiększenia liczby takich miejsc. Program łączy środki z funduszy europejskich (Europejski Fundusz Społeczny – w ramach programu „Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021–2027”) oraz z Krajowego Planu Odbudowy. Gminy będą mogły je przeznaczyć na tworzenie nowych miejsc w żłobkach (klubach) w tym budowę (adaptację, remont) zupełnie nowych obiektów przeznaczonych na takie cele oraz na utrzymanie (funkcjonowanie) takich nowoutworzonych miejsc. Każda gmina w Polsce ma przypisaną dla siebie pulę środków, która wynika z opracowanego algorytmu.
Dzieci i dochody
Bierze on pod uwagę udział liczby dzieci do lat trzech nieobjętych opieką w danej gminie w ogólnej liczbie dzieci nieobjętych opieką w kraju oraz dochód na mieszkańca na danym obszarze....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta